dage til
næste
festival



Outlandish.jpg
Flere spændende navne til Jelling Musikfestival 2010
Billetsalget er indtil videre gået så strygende, at der kun er 1.500 partout billetter tilbage

Jelling Musikfestival kan hermed offentliggøre endnu en håndfuld navne på optrædende til den 22. udgave af festivalen, der afvikles i den sidste weekend i maj.


Danske The Rumour Said Fire oplever masser af medvind i øjeblikket - ikke mindst på grund af singlen "The Balcony", der var med til at sikre dem prisen P3 Talentet. Bandet arbejder lige nu på deres debutalbum. Inspirationen er hentet fra bl.a. Simon & Garfunkel og Crosby, Stills & Nash.


Outlandish – behøver vel ikke nærmere præsentation. De tre musikere har haft publikum i deres favn, hver gang de har gæstet Jelling og til foråret gentager de kunststykket.


The Levellers (UK) spiller et medrivende mix af Folk – Punk – Rock, med en charme, så publikum og anmeldere må overgive sig. Du kan opleve det populære engelske fænomen i maj, det bliver HOT.


The-storm-2.jpgThe Storm - Pernille Rosendahl og Johan Wohlert har med The Storms seneste udspil - Black Luck - blæst publikum omkuld og rider på en bølge af stor billedskabende lyd, der passer perfekt til vores festival.


Rugsted & Kreutzfeldt har altid haft melodien i deres hule hånd, så det er bare en spørgsmål om at indfinde sig foran scenen og lade sig rive med, når bandet spiller op til en tur ”down memory lane”.


UFO Yepha har “stille og roligt knald på” og besøger Jelling Musikfestival med intentionen om at kikke publikum lige i øjnene – og skabe en fest med deres rappe rytmer.


Der bliver som sædvanlig også plads til spændende upcoming bands, bl.a. Ginger Ninja – ude med debutalbummet Wicket Map og på turne til landets spillesteder for at sætte gang i kludene, samt et andet spændende navn vi forventer os meget af The Olympics, der har fået et godt afsæt via P3s KarriereKanonen og som nu er klar til landevejen.

Flere navne er på vej – vi forventer at kunne præsentere det komplette program inden 1. marts her på hjemmesiden.


Billetsalget er indtil videre gået så strygende, at der kun er 1.500 partout billetter tilbage. Når de er solgt vil der kun være 1-dagsbilletter tilbage.

10-02-2010
Tilbage
 TRANSLATE TO ENGLISHTILMELD DIG NYHEDSBREVLOGINARTIST INFO