dage til
næste
festival



Wake Up Jacob vandt Quasar Rock 2009

Wake-up-Jacob-010509.gif

Spændende finale i musiktalentkonkurrencen Quasar Rock, hvor otte bands dystede om festivaljob, koncert-turne, studietid i PUK-studiet, promotion DVD og fotosession på festivalens teltscene.

Det blev fusionsbandet Wake Up Jacob fra Bjert, der løb med sejren i musiktalentkonkurrencen Quasar Rock på Jelling Musikfestival torsdag aften, efter en tæt finale, hvor især tre bands skilte sig ud foran et ungt festivalpublikum.
De fem musikere Mads Klejs Rahbek (tenor sax), Daniel Sand (guitar), Esben Svane (trommer), Uffe Dalskov (bas) og Jakob Svejstrup (keyborads) mødte hinanden på MGK i Kolding og har spillet sammen i 1½ år.
”Vi vil gerne skabe en masse energi og sjov, mens vi leger med grænserne mellem de forskellige stilarter”, fortæller Jakob Svenstrup.
Wake Up Jacob blander jazz og rock med humoristiske indfald i en overraskende spøjs stil, hvor publikum sagtens kan få indflydelse på de stemninger, som bandet spiller videre på.
”Det var en enorm god fornemmelse at spille, både i den indledende runde, men også i aften, hvor publikum var godt med, og vi havde et virkeligt godt flow i musikken”, supplerer Uffe Dalskov,
Wake Up Jacob gav koncert på Ny Scene fredag eftermiddag. Wake Up Jacob spillede allerede på festivalen sidste år, i Mobile Music-regi, og understreger at koncerterne har haft en positiv betydning for bandets udvikling i retning af at kunne skabe en levevej gennem musik.
Well Dressed Hobos fra Bredsten skal sammen med Wake Up Jacob spille på Spotlightfestivalen i Vejle i september, mens Grindsted-bandet Old Appendix kommer til at spille på ”Rock i Grejsdalen" lørdag den 20. juni.

 TRANSLATE TO ENGLISHTILMELD DIG NYHEDSBREVLOGINARTIST INFO